דיאטת 17 הימים: הטרנד שלא נגמר. מה היא כוללת והאם היא מומלצת?

היא איתנו כבר כל כך הרבה שנים, כולם (כמעט) שמעו עליה – דיאטת 17 בימים. האם יש סיס מדעי לשיטה? האם היא עובדת? מומלצת? כל התשובות כאן:

דיאטת 17 הימים: הטרנד שלא נגמר. מה היא כוללת והאם היא מומלצת?
בכתבה הזו תקראו על:

דיאטת 17 הימים : מה זה?

שלא כמו דיאטות אחרות, דיאטת 17 הימים לא מסגירה את השיטה שמאחוריה. מלבד זה שהיא אורכת 17 ימים.. לכן, בואי נתחיל בלהבין מה היא כוללת ואיך עושים אותה. לאחר מכן נדון בסוגיה- האם היא כדאית!

עקרונות דיאטת 17 הימים

דיאטת 17 הימים היא דיאטה שפיתח ד”ר מייק מורנו וספרו (בו מתאר את הדיאטה)  פורסם לראשונה בשנת 2010. דיאטת 17 הימים זכתה ללא מעט תוספות כמו תכנית אימון, רשימת מתכונים חדשה וגם תוספי מזון יעודיים בשת 2014.

מטרתה של הדיאטה כמובן לסייע לך לרדת במשקל במהירות. טענה נוספת היא שהדיאטה תעזור לך לבנות הרגלי אכילה בריאים. המפתח של דיאטת 17 הימים הוא שינוי מתמיד במזון ובצריכת קלוריות, שלטענתו של מייסד השיטה- מגבירה את חילוף החומרים שלך.

דיאטת 17 הימים מחולקת לארבעה מחזורים שכל אחד מהם אורך 17 ימים. למרות שהמספר 17 נשמע הרבה יותר טוב, הדיאטה הזו אורכת למעשה 68 ימים. השם דיאטה 17 ימים הוא כמובן קליט יותר ושיווקי יותר ואני מניחה שזו הסיבה שזו שמה של הדיאטה.

דיאטת 17 הימים אינה אומרת לך כמה קלוריות לאכול במהלך כל מחזור. עם זאת, זה מגדיל בהדרגה את צריכת הקלוריות שלך על ידי שילוב מאכלים עשירים יותר בקלוריות בכל מחזור. 

דיאטה 17 ימים : המחזורים השונים

על פי מייסד השיטה כל מחזור בדיאטה נועד להשיג איכויות שונות, כך שבתום דיאטה 17 ימים הגוף יהיה בשל לצאת לדרכו החדשה: 

מחזור 1 - האצה

הטענה עבור מחזור זה היא שהוא עוזר לך להשיל כ 9 ק”ג בממוצע, במהלך 17 הימים שהוא אורך.
איך? ע”י הגדלת צריכת החלבון שלך. שיפור בריאות העיכול. הפחתת סוכר, ממתקים ופחמימות מזוקקות.
“ניקוי הגוף מרעלים אפשריים” המשפיעים על חילוף החומרים שלכם.
בשלב זה, תוכלו לאכול מגוון מאכלים עשירים בחלבון וירקות  מרשימת המזונות המאיצים ללא הגבלה. חשוב לציין שמרבית המזונות העשירים בפחמימות אסורים במהלך מחזור זה.

עם זאת, פירות הם יוצאי דופן – אם כי אסור לכם לאכול פרי לאחר השעה 14:00 על פי השיטה. מייסד השיטה טוען כי קשה יותר לשרוף פחמימות אחרי שעה, מכיוון שאנחנו פחות פעילים. אין תשובה לשאלה כמה פירות מומלץ לאכול ביום בשיטה זו – אך ההגבלה בשעות למעשה שמה גבול.

הנחיות נוספות למחזור זה כוללות:
רכישת עופות ללא עור או הסרת העור לפני האכילה.
המנעות מאלכוהול וסוכר.
לצרוך מידי יום 2 מזונות פרוביוטיים (מאכלים המכילים פרוביוטיקה באופן טבעי).
לאכו לאט, ללעוס את המזון ביסודיות.
לשתות כ – 8  כוסות מים מידי יום. ולהתאמן לפחות 17 דקות ביום.

מחזור 2 - הפעלה

במחזור זה שם המשחק הוא קלוריות. למרות שאין הנחיה לכמות הקלוריות שיש לצרוך יש רשימת “מאכלים מותרים” לכל יום. המשחק הנדרש בניהם ייצר צריכה קלורית גבוה בימים מסויימים ונמוכה באחרים.

בימים דלי קלוריות, פשוט אוכלים כפי שהייתם אוכלים במהלך מחזור ההאצה. בימים בעלי צריכה קלוריות גבוה יותר, יש להוסיף שתי מנות פחמימות כמו קטניות (כמו עדשים, אפונה ירוקה וגרגירי חומוס) , דגנים (כמו אורז, ושיבולת שועל) , וירקות שורש (כמו בטטה או תפוח אדמה) > יום אחר דל קלוריות ויום אחרי רווי קלוריות. ממשיכים כך במשך 17 ימים.

לטענתו של מייסד השיטה מחזור שני זה מבוסס על רעיון של דיאטת הצום לסירוגין. עם זאת, היא נוקטת בגישה שונה. ימים דלים בקלוריות על פי דיאטת 17 הימים בפועל רוויות יותר בקלוריות לעומת שיטת הצום לסירוגין. מחזור אמור לסייע ב”איפוס” חילוף החומרים – ספויילר להמשך אין ראיות התומכות בכך.

כללים רבים מהמחזור ההאצה עדיין חלים במחזור זה; לא לאכול פחמימות אחרי השעה 14:00. המשמעות היא שיש לאכול את מנות הפחמימה שנוספו לתפריטבארוחות הבוקר והצהריים בלבד.

מחזור 3 - השגה

מחזור זה נועד לבסס הרגלי אכילה בריאים עם ירידה מתמדת במשקל-  כל זאת כמובן לטענתנו של המייסד.  17 הימים של מחזור זה דומים לשלב ההפעלה ולא נדרשים ימים המזכירים את שלב ההאצה כלל.

כעת ניתן לאכול מגוון רחב יותר של מקורות פחמימות, כמו לחמים, פסטות, דגנים עתירי סיבים תזונתיים ולמעשה כל פרי או ירק טרי. בנוסף, אפשר לשתות כוס אלכוהול אחת מידי יום.

מכיוון שבמחזור זה אוכלים  יותר קלוריות אוכל לעומת במחזורים הקודמים, מומלץ להגדיל את הפעילות האירובית מ -17 דקות ל 45-60 דקות ביום.

למקרה שתהיתם, עדיין אין  לאכול פחמימות אחרי השעה 14:00. במהלך מחזור זה, מה שבפועל מגביל את צריכתן.

מחזור 4 - הגעה (ליעד)

בניגוד ליתר המחזורים בשיטת דיאטת 17 הימים, במחזור זה יש להתמיד כל החיים. גם אחרי 17 ימים זו האכילה שיש לדבוק בה על מנת לשמר את ההתוצאות (לטענת מחבר השיטה).

במחזור זה, תוכלו לבחור ארוחות מכל אחד מהמחזורים בדיאטה – כלומר מכל המאכלים ש”מותר” לאכול בכל אחד מהשלבים. בגדול ניתן לומר שמחזור 4 דומה מאוד למחזור 3 בימי ראשון עד שישי. ביום שישי מציע מחבר השיטה – בונוס! 

מארוחת הערב של יום שישי ועד לארוחת יום ראשון תוכלו ליהנות מהמאכלים האהובים אליכם גם אם אינם נכללים ברשימת המאכלים המותרים – במידה כמובן. וגם, מומלץ לא לאכול יותר מ 3  מנות כאלה לאורך סוף השבוע. ג’אנק פוד אבל במידה 😉

תוכלו לשתות עד 2 משקאות אלכוהוליים  מדי יום במהלך סוף השבוע.

יש לבצע לפחות שעה אחת של פעילות גופנית אינטנסיבית בכל יום בסוף השבוע וכמובן – עדיין מומלץ לא לאכול פחמימות אחרי השעה 14:00.

דיאטת 17 הימים : האם זה עובד?

התשובה היא כן, השיטה עובדת. עם זאת, לב העניין הוא שמירה על התוצאות לאורך זמן. מחקרים אשר בחנו דבקות בדיאטות מצאו כי הענות האנשים נמוכה בטווח הארוך. מה שגורם לאפקטיביות נמוכה של הדיאטה בהסתכלות ארוכת טווח. למרות המבנה של דיאטת 17 הימים, אשר גורם לה להיות כמו משחק, מה שגורם לירידה במשקל הוא ההגבלה הקלוריות והפחת צריכת הפחמימה.

יתר הטענות לגבי “טיפול” במערכת העיכול, ניקוי הגוף מרעלים או הגברת שריפת שומן לא נתמכות במדע. וכל עוד זה המצב, עולה השאלה האם יש דיאטה דלת פחמימות אחרת – שמאפשרת גמישות ומשיגה תוצאות טובות גם בטווח הארו? כנראה שכן. החל בדיאטה ים תיכונית וכלה בדיאטה דלת פחמימות “רגילה”.

אורח חיים בריא צריך לקחת בחשבון לא רק תזונה נכונה לפרק זמן מוגבל, אלא כזו שמשתנה בהתאם לצרכים ולחיים שלכם כו גם בהתאם להעדפות האישיות שלכם. 

דיאטת 17 הימים חסרונות

דיאטת 17 הימים חסרונות

כפי שציינתי בפיסקה הקודמת השיטה לא נתמכת בראיות מדעיות במידה מספקת אם בכלל. התפיסה כי דיאטת 17 הימים (או כל דיאטה אחרת) יכולה “לבלבל” את חילוף החומרים שלך או המנעות מפחמימות אחרי השעה 14:00 פשוט לאו דווקא נכונות. לכן, חבל להשקיע מאמץ כל כך רב עבור יתרונות שכנראה לא באמת נמצאים שם.

שני המחזורים הראשונים של דיאטת 17 הימים מגבילים במאוד את צריכת הקלוריות על כן תתכן פגיעה ממשית באיכות האימונים. דיאטת 17 הימים איננה תזונת ספורט.  פעילות גופנית חשובה מאוד לבריאות – על כן כל דיאטה המסכנת את היכולת שלנו להתאמן צריכה להעלות סימני שאלה.

בבסיס השיטה קיים פער בעל פוטנציאל המסכן את כל ההישגים – ארוחות “חופשיות” בסופי שבוע. גם ההנחייה לצריכה מתונה עלולה להשאיר פתח לאכילת יתר משמעותית. בעיקר בגלל הדחקת חשקים במהלך ימות השבוע. אם נסתכל על פרט טכני, אזכיר שבשנת 2014 דיאטת 17 הימים הורחבה ועתה כוללת מגוון רחב של תוספי תזונה מומלצים – בעלות מאוד גבוה כמובן.  

דיאטת 17 הימים: הטרנד שלא נגמר. מה היא כוללת והאם היא מומלצת?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: