דיאטת כאסח: איך היא עובדת? והאם היא באמת עובדת?

דיאטת כאסח תמיד נשמע כמו רעיון מפתה. האם היא עובדת? האם היא מגיעה עם מחיר? בכתבה הזו כמה דברים מאוד חשובים שתדעו על דיאטת כאסח:

דיאטת כאסח: איך היא עובדת? והאם היא באמת עובדת?
בכתבה הזו תקראו על:

למה דיאטת כאסח תמיד עובדת?

המשקל שלנו מורכב ממשקלן של כל רקמות הגוף שלנו כמו רקמת העצם והשריר. משקל הגוף שלנו כולל גם את כמות הנוזלים שבגוף ולבסוף גם את משקלה של רקמת השומן.

אם תשקלו לפני ואחרי שתייה של 2 ליטרים של מים, תגלו ש”עליתם” 2 קילו במשקל. לעומת זאת אם תשקלו אחרי ציום יום הכיפורים תראו ירידה חדה ביותר בתוך 24 שעות בלבד.

הנקודה היא שעלייה במשקל לבדו לא מספרת את מלוא הסיפור. על כן, מה שאנחנו באמת צריכים לדעת הוא האם הירידה במשקל היא איכותית – כלומר בעיקר ממסת השומן.

כדי להשיג ירידת משקל איכותית, כזו שקורית לצד שמירה על הבריאות, ועל מסת שריר חזקה נרצה לעקוב אחר ירידה באחוז השומן לצד השלת הקילוגרמים. וכדי שהמשקל שיירד יהיה כמעט כולו משומן – דיאטת כאסח היא פשוט לא הפתרון.

מהו הקצב של ירידה איכותית במשקל?

פירוק השומן בגוף הוא תהליך פיזיולוגי מורכב, כזה שדורש זמן. לא משנה כמה נחשוק בירידה מהירה במשקל, הקצב הזה לא ישתנה.

ירידה במשקל קשורה קשר הדוק עם המשקל הנוכחי שלכם. שכן ירידה איכותית במשקל נמדדת באחוזים ממשקל גוף נוכחי. מה הקצה? 0.5% ל – 0.7% ממשקל הגוף בשבוע. כלומר, אדם ששוקל 80 ק”ג יוכלי להשיל ממשקלו 400-550 גרם בשבוע בממוצע.

נקודה חשובה! אין זה אומר שבכל שבוע תחול ירידה שכזו במדוייק. יתכנו שבועות בהם תהיה ירידה גדולה יותר וכאלו בהן הירידה תהיה קטנה. עם זאת,  הממוצע של כ 500 גרם  בשבוע יישמר. דיאטת כאסח, אם כן, היא כזו שמנסה לנצח את הגוף ולהישג ירידה מהירה יותר על חשבון איכות.

איך דיאטת כאסח עובדת

"אתחיל בביצוע של דיאטת כאסח ואחר כך נעבור לשמירה על משקל בריא"

מכירים את המשפט הזה? ובכן, אתם או אתן לא לבד. לצערי, זה אף פעם לא עובד. 

ירידה במשקל ובאחוזי השומן הם תוצאה של שינוי הרגלים. ברגע שנשנה את ההרגלים שהובילו אותנו למשקל מסוים, ניחשתן \ ם נכון, הוא ישתנה. הפסקת אותה ההתנהגות – תחזיר אותנו למצב ההתחלתי.

אני אסביר. אחת הדרכים המהירות לירידה במשקל היא אימוץ של  דיאטת כאסח בשם: דיאטה ללא פחמימות.  ברגע לא אוכלים פחמימות מאגרי הפחמימה בגוף מתרוקנים וכך משיגים ירידה מהירה מאוד במשקל. ברגע שחוזרים לאכול פחמימות, גם אם הן האיכותיות ביותר ובכמות מדודה, עולים במשקל. כך שלמעשה ברגע שמפסייקם את ההתנהגות התומכת באותה דיאטת כאסח – המצב ההתחלתי שלנו הוא זה שנשוב אליו.

כפי שציינתי קודם, משקל הגוף כולל הרבה אלמנטים ואחד מהם הוא מלאות מאגרי אנרגיה. מאגר פחמימות מלא שוקל יותר ממאגר פחמימות ריק .ושימו לב כל השינויים הללו עשויים לקרות בכלל בלי כל שינוי משמעותי במסת השומן. מתסכל לא?

אם נעשה לרגע “זום אאוט” נבין שאימוץ דיאטת כאסח עלולה לפגוע בבריאות. צמצום גדול מידי בקלוריות בשאיפה לירידה מהירה יותר במשקל לרוב יוביל למגוון של פציעות כמו למשל שברי מאמץ. לא זאת בלבד, דיאטת כאסח עלולה גם להוביל לירידה במסת השריר ולהשאיר אותכם חשופים יותר לפציעות נוספות. אם אינכם חוששים מפיצעות כדאי שתדעו שפגישה בבריאות עלולה להתרחש כתוצאה מפיתוח חסרים תזונתיים. דיאטת כאסח כמו דיאטת אטקינס בגירסתה הקלאסית או דיאטת הוליווד יכולות לגרום להתפתחותם של  חסרים תזונתיים שיזיקו לנו בטווח הארוך. מסחרו בברזל אגב, גם יפגע בקצב הירידה במשקל. וזו רק דוגמא אחת. 

על אפקט הפינג – פונג במשקל שמעתם? מדובר בירידה ועלייה של משקל משמעותי לסירוגין. מחקרים מגלים כי פינג פונג שכזה פחות בריא עבורנו אפילו בהשוואה להמצאות תמידית במשקל עודף.

למרות הפיתוי של דיאטת כאסח – עושה רושם שהפתרון שיוריד מכם את הקילוגרמים העודפים וישאיר אתכם חטובים ובריאים לאורך זמן… הוא תכנית תזונה מאוזנת בה  תוכלו להתמיד כל החיים.

להתראות דיאטת כאסח ושלום לאורח חיים בריא

אם כן, הבה נפרד לשלום מהרעיון של דיאטת כאסח ונפנה לאימוץ של אורח חיים בריא. במסגרת אותו אורח חיים בריא בואו נלמד מהי תזונה נכונה ופעילות מתאימה  לירידה איכותית במשקל:

  • גרעון קלורי הדרגתי- התמדה בתכנית תזונה מאוזנת הכוללת את כמות הקלוריות המתאימה לירידה במשקל תוך שמירה על  כל הערכים התזונתיים שהגוף  זקוק להם.
  • ביצוע אימוני כוח- למרות שכולנו יודעים שאימוני כושר אירוביים (כמו ריצה ורכיבה על אופניים) מגבירים את ההוצאה האנרגטית (ובכך עוזרים לרדת במשקל) מחקרים מראים לנו שאימוני כוח הם פתרון איכותי לא פחות (ואולי יותר). מסת השריר שלנו היא רקמה שדורשת המון אנרגיה וגם אחראית על הנעת תהליכים מטבוליים (חילוף חומרים). לכן עבודת כוח (כנגד משקולות) יכולה לזרז את הירידה במשקל.
    בשלב ראשון אימוני כוח יכולים להיות כאלה שהם כנגד משקל הגוף שלכם. עם הזמן רצוי להתקדם לעבר הרמת משקולות או שימוש במכונות בחדר הכושר.
  • אל תזניחו את החלבון- אלמנט חשוב מאוד בפיתוח אותה מסת שריר שתסייע לכם לרדת במשקל הוא כמובן החלבון. מדובר במרכיב המזון שמשלים את התמונה ומאפשר את בניית השריר בעקבות אימון הכוח שלכם. אימון כוח ללא גיבוי של כמות חלבון נאותה יוביל לאפקט הפוך כמו הפציעות שהזכרתי קודם.
    כמה חלבון צריך לצרוך? התשובה מורכבת המצלה אחת אלא טווח! הטווח שנמצא על פי מחקרים מהשנים האחרונות הוא 1.4- 2 גרם לקילוגרם משקל גוף בהתאם למטרה ולאימונים שעושים.
    כדי לעשות סדר במספרים מנה של 100 גרם חזה עוף, 100 גרם פילה דג, 2-3 ביצים (תלוי בגודלן) או 250 גרם טופו יכילו כ 20 גרם חלבון.

אם לא דיאטת כאסח, מה כן?

בסופו של דבר, כדי להבטיח את הירידה המהירה ביותר במשקל תוך שמירה על בריאות וגוף חטוב כדאי לבנות תכנית תזונה מותאמת אישית. ולא דיאטת כאסח זמנית.

אין דיאטה אחת שמתאימה לכולם. וגם אין דיאטה אחת שמתאימה לך. החיים הם דינמיים וכך צריכה להיות גם התזונה שלך.  אני מזמינה אותך לבנייה של תכנית אישית המותאמת לירידה איכותית במשקל. כך כל קילו שיירד לא יעלה חזרה. מלבד המספרים והצרכים התזונתיים ה”יבשים” אקח בחשבון גם את מי שאת\ה. את המאכלים האהובים עלייך וסדר היום שלך. כמובן שגם נשלב את אותם המאכלים הקטנים שאי אפשר בלעדיהם.
כך נייצר תכנית תזונה וכושר המתאימה לך ורק לך. כזו שגם תוביל אותך למטרה וגם תהיה פשוטה להתמדה.

לא כל מאכל בתהליך של ירידה במשקל מוכרח להיות “דיאטטי” (שאגב את זה לא תמיד לוקחים בחשבון כשמבצעים דיאטת כאסח).  השילוב של כל סוגי המאכלים יחד לכדי תכנית הנכונה לך, הוא מה שחשוב.

קדימה השאירו לי פרטים כאן למטה ובואו נצא לדרך.

דיאטת כאסח: איך היא עובדת? והאם היא באמת עובדת?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: