איך לשמור על המשקל ועדיין לאכול הרבה?

איך לשמור על המשקל ועדיין לאכול מהכל – שאלת השאלות! בין אם אתן מתכוננים לארוחה גדולה כמו ארוחת חג או יומולדת, או סתם אוהבים לאכול ומעוניינים לשמור על המשקל יכול להיות שאלה נראים לכם דבר והיפוכו.
בהחלט אפשר להחליט שמשחררים ושומרים את ה’דיאטה’ לאחרי הארוחה או האירוע ואז נהנים בלי רגשות אשם וחרטה. אך אם  מחליטים שחלק מההנאה שלנו בארוחה  היא בריאות ותוהים איך לשמור על המשקל, אז המדריך הזה הוא בשבילכם.

איך לשמור על המשקל ועדיין לאכול הרבה?
בכתבה הזו תקראו על:

איך לשמור על המשקל: מתחילים עם תכנית

על פי רוב, הביטוי ‘דיאטת הרזיה’ קשורה בצמצום; למשל צמצום בקלוריות או אכילה של כמות אוכל קטנה יותר.
טכניקה זו יכולה לעבוד ומצד שני עשויה להשאיר אותנו רעבים ומשתוקקים לארוחה הבאה. מה שיגרום לנו מהר מאוד לחזור לדפוס האכילה אליו אנו רגילים.

בנוסף, אם אנו לא ‘מחשבים’ את צעדינו נכון אנו עשויים לאכול כמות קטנה מידי של אוכל מה שיגרום דווקא לעמידות לירידה במשקל. כאשר הגוף לא מקבל את האנרגיה לה הוא זקוק, הוא מתחיל לחסוך באנרגיה (על מנת שלא תגמר). חלק מתכנית חיסכון זו הוא האטת  קצב פירוק המאגרים ובניהם גם מאגר השומן.
כך אנו עשויים למצוא את עצמנו אוכלים כמות קטנה יותר  של אוכל ועדיין- לא יורדים במשקל.

איך לאכול הרבה ועדיין לשמור על המשקל?

איך לאכול הרבה ועדיין לשמור על המשקל?

אז איך לאכול הרבה ועדיין לשמור על הגיזרה?
הכירו את המונח ‘Low energy dense foods’ (מזונות בעלי צפיפות אנרגיה נמוכה). מדובר באותם המאכלים שהם בעלי כמות אנרגיה (קלוריות) נמוכה ביחס לגודלם.

קל להבין את המונח על פי הדוגמא הבאה:
אם נרצה לאכול חטיף דל בקלוריות, ככל הנראה נבחר בחטיף שמכיל  עד 100 קלוריות. במרבית המקרים, חטיפים אלו קטנים ומכילים כ 24 גרם לחטיף.  אם נעשה חישוב קטן נגלה שהמשמעות היא 4 קלוריות לגרם!
שזה לא מעט ובנוסף הגודל אינו מספק מה שכנראה יוביל אותנו מהר ממה שקיווינו למנה הבאה.

במאמרה,’ the relationship between dietary energy density and energy intake’, מסבירה החוקרת, Barbara J  Rolls, שעל פי רוב אנו אוכלים משקל קבוע של מזון ליום. על כן, שמירה על אותה כמות אוכל לצד הפחתה של צפיפות האנרגיה במזון, היא פתרון קל יתר לירידה במשקל  וגם התשובה לשאלה איך לשמור על המשקל שלנו תקין.

כיצד נדע מה צפיפות האנרגיה באוכל שאנו רוצים לאכול?

כאשר אריזות המזון זמינות לנו הפתרון הקל ביותר הוא השוואה. יש להשוות בין מאכלים דומים המכילים אותה כמות קלוריות ולראות מי מהם מכיל את הכמות הגדולה ביותר (בגרמים).

כמובן שבארוחות משפחתיות או במסעדות לא נדע כמה שוקלת כל מנה, הנה כמה כללים, קלים לזכירה, שמאפשרים לנו לדעת מיהם המזונות הצפופים פחות באנרגיה:

1. מזונות שאינם מטוגנים- כאשר המזון מטוגן בשמן הוא למעשה סופח אליו את אותן הקלוריות המגיעות עם השמן וההבדל גדול. למשל, קציצת עוף אפויה מכילה 160 קלוריות לעומתה, אותה קציצת עוף מטוגנת מכילה 250 קלוריות. באותו האופן, מנת טופו המכילה 165 קלוריות יכולה להפוך למכילה 286 קלוריות אם תהיה בטמפורה. השתדלו לבחור מזונות שאינם מטוגנים או מטוגנים במעט שמן.

2. מזונות המכילים כמות גדולה של סיבים תזונתיים הסיבית התזונתיים, בנוסף ליתרונות הבריאותיים הרבים שבהם, מגדילים את נפחח (ומשקל) המנה. כך המנה שנאכל גדולה ודלה בקלוריות. מזונות עתירי סיבים הם כמובן ירקות ופירות  וגם כל סוגי הקטניות ודגנים מלאים.

3. הפחתת כמות השמן, השומן והסוכר בבישול- אם אתם אחראיים על הבישול לארוחת החג הרווחתם! הפחתה של סוכר, שמן ושומן במתכונים על פי רוב אינה מורגשת בטעם והופכת את האוכל שהכנתם להיות בעל צפיפות אנרגיה נמוכה יותר.

4. שדרוג מתכונים עם הוספה של ירקות- לעיתים שינוי כמות הסוכר והשמן במאכל מסויים עשויה להיות מאתגרת, במקרה שכזה הוספת ירקות למאכלים מגדילה אותם ולא מגדילה משמעותית את כמות הקלורית בהם. התוצאה היא צפיפות אנרגטית קטנה יותר. באופן כזה גם פיצה יכולה להפוך לכזו שהצפיפות האנרגטית שלה נמוכה יותר.

כשאתם מגיעים לשולחן, חכו עד שיוגשו כל המנות לשולחן, עירכו סקירה קצרה והעדיפו כמות גדולה של המנות הצפופות פחות באנרגיה מאשר מנות קטנות ודלות בקלוריות.

ומה עם קינוח?

לגישתי, השאלה איך לשמור על המשקל? צריכה ללכת יד ביד עם השאלה –  איך לשמור על המשקל ועדיין להנות מקינוח?

במקרה של הקינוח אפשר להעדיף עוגת דבש על פני עוגת שוקולד, סורבה במקום מוס שוקולד וכ’ כדי לקבל צפיפות אנרגטית נמוכה יותר.

לחילופין, אפשר לקחת מנה אחת מהקינוח האהוב עליכם ולצידה כמה פירות- כך מגדילים את המנה ושומרים על צפיפות אנרגיה נמוכה.

אם כן, התשובה לשאלה איך לשמור על המשקל ועדיין לאכול הרבה טמונה בצפיפות האנרגטית של המנה שלכם ולאו דווקא בגודלה.

איך לשמור על המשקל ועדיין לאכול הרבה?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

2 תגובות

    1. זה באמת מונח מורכב: ככל שמנה יותר קטנה מבחינת נפח ועתירה יותר בקלוריות יש לה “צפיפות אנרגטית” גבוה. (צפיפות אנרגטית= דחיסות קלורית).
      למשל לכף מלאה בטחינה גולמית יש צפיפות אנרגטית גבוה לעומת אותה כף כשהיא מלאה בקוטג’.
      הצלחתי להבהיר?

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: