לאכול לאט: מדוע אכילה איטית חשובה לשמירה על המשקל וכיצד לעשות זאת?

עבור רבים לאכול לאט זו משימה לא פשוטה. עם זאת, מדובר במשימה חשובה מאוד לא רק למשקל אלא גם לבריאות שלנו. בואו להבין לעומק למה חשוב לאכול לאט ואיך לעשות את זה נכון:

לאכול לאט: מדוע אכילה איטית חשובה לשמירה על המשקל וכיצד לעשות זאת?
בכתבה הזו תקראו על:

למה כדאי לאכול לאט?

אנשים רבים אוכלים את האוכל שלהם במהירות רבה ובחוסר זהירות. עובדה זו עלולה להוביל לא רק לעלייה במשקל אלא גם לבעיות בריאותיות שונות. לעומת זאת, אכילה איטית היא בעלת מספר יתרונות בולטים. כתבה זו תסקור את את היתרונות של אכילה איטית ותתן מענה לשאלה: למה כדאי לאכול לאט? (ולא משנה מה הדיאטה שלך)

מחקרים מראים לנו שאכילה מהירה מדי יכולה לגרום לעלייה במשקל.
אנשים שאוכלים במהירות נוטים לשקול יותר מאלה הדוגלים באכילה איטית. למעשה, לאוכלים המהירים נמצא סיכון גדול ב 115% לסבול מהשמנת יתר לעומת אלו שדרכם בקודש היא לאכול לאט.

מחקר מעניין בדק שינוי במשקל אצל 529 גברים במשך 8 שנים. הגברים שדיווחו שהם אוכלים מהר, עלו יותר מפי 2 במשקל מאשר אוכלים בקצב איטי או בינוני.

אם כן, אחת הסיבות בגללן כדאי לאכול לאט היא שמירה על משקל תקין.

למה בריא יותר לאכול לאט

למה אכילה איטית מסייעת בשמירה על המשקל?

התיאבון וצריכת הקלוריות שלנו נשלטת במידה רבה על ידי הורמונים.

בתום ארוחה, מערכת העיכול שלנו מאותת לדיכוי של הורמון שנקרא גרלין. זהו ההורמון במידה רבה השולט בתחושת הרעב שלנו. במקביל לדיכוי הגרלין גופנו משחרר הורמוני שובע.

ההורמונים האלו מאותתים למוח שלנו שאכלנו מספיק, מפחיתים את התיאבון, גורמים לנו להרגיש שובע ועוזרים להפסיק לאכול.

תהליך זה לוקח בערך 20 דקות, כך שהאטה מעניקה למוח שלך את הזמן שהוא צריך כדי לקבל את האותות האלה.

הסיבה בגינה כדאי לאכול לאט: תחושת שובע מהירה והקטנת הצריכה הקלוריות

אכילה מהירה מדי מובילה לעתים קרובות לאכילת יתר, מכיוון שלמוח שלנו אין מספיק זמן לקבל את אותות השובע בציינתי בפיסקה הקודמת.

בנוסף, אכילה איטית הוכחה כמפחיתה את כמות המזון הנצרכת במהלך הארוחה עקב עלייה בהורמוני השובע. לא רק מהירות הפרשתם.

במחקר אחד, 17 אנשים בריאים עם משקל תקין אכלו 300 גרם של גלידה ב-2 מועדים. בפעם הראשונה משתתפי המחקר סיימו את מנת הגדידה בתוך 5 דקות בלבד. ובפעם השנייה תוך 30 דקות. 

המלאות המדווחת של המשתתפים ורמות הורמוני המלאות עלו באופן משמעותי יותר לאחר אכילת הגלידה בקצב איטי של 30 דקות.

מחקרים אחרים מציגים תוצאות דומות בקרב אוכלוסיית המתמודדות עם השמנת יתר ואף סוכרת.

הגעה לתחושת שובע מהירה יותר גם מבטיחה צריכה קלוריות קטנה יותר. על כן, קיים קשר בין אלו המקפידים לאכול לאט לבין שמירה על משקל תקין ובריא ואף ירידה במשקל.

לאכול לאט - ללעוס יותר

כדי לאכול לאט, אנחנו נלאלצים ללעוס את האוכל שלנו ביסודיות רבה לפני הבליעה.

עובדה זו יכולה לעזור להפחית את צריכת הקלוריות ולרדת במשקל.

למעשה, מספר מחקרים מצאו שאנשים עם קשיי משקל נוטים ללעוס את האוכל שלהם פחות מאשר אנשים שנמצאים משקל תקין.

במחקר אחד, החוקרים ביקשו מ-45 אנשים לאכול פיצה עד שהם חשים מלאים תוך כדי לעיסה בקצבים שונים; 

  • קצב שהוגדר נורמלי
  • קצב מהיר פי 1.5 מהנורמלי
  • קצב מהיר ופי 2 מהנורמלי


נמצא כי צריכת הקלוריות הממוצעת ירדה ב-9.5% כאשר אנשים לעסו פי 1.5 מהרגיל וכמעט 15% כאשר לעסו פי שניים מהרגיל.

מחקרים אחרים שבדקו קשר בין שמירה על יכולות קוגניטיביות (כמו זיכרון) ותזונה מצאו כי ייתכן ולעיסה מקנה יתרון בשמירה על זיכרון לאורך זמן מחקרים אלו נעשו באוכלוסייה בוגרת בין אנשים שאכלו מזון הדורש לעיסה לבין אוכלוסייה אשר אכלה מאכלים במרקמים רכים בלבד. זו נקודה מעניינת למחשבה!

לאכול לאט - להנות יותר

מניסיוני בקליניקה אכילה מהירה לרוב מובילה אותנו למידת סיפוק נמוכה יותר מהאוכל. כך, נרצה להמשיך ולאכול גם אם אנחנו לא באמת רעבים. הנושא הזה קורה בעיקר באכילה של מאכלים מתוקים: אכילה מאוד מהירה של פרוסת עוגת שוקולד למשל,  לא תסב לנו סיפוק כך שנרצה עוד ועוד. תחושות של סיפוק והנאה מהמזון שאנחנו אוכלים חשובות מאוד. על כן, אכילה איטית חשובה גם בפן הרגשי ולא רק בפן הפיזי.

מה אפשר לעשות כדי לאכול לאט?

1. השתדלו לא להגיע לארוחות רעבים באופן קיצוני- אולי צריך יותר ארוחות ביניים במהלך היום או להערך מראש לארוחה מסודרת בימים עמוסים רעב קיצוני יוביל לאכילה מהירה.

2. פנו זמן לאכילה- אכילה מול מחשב, ברכב בין פגישות תוביל לאכילה מהירה מאוד. באופן מעשי גם 15 דקות יספיקו לאכילה של ארוחה מלאה. בתנאי שמתרכזים באכילה עצמה וללא הסחות דעת (אפשר לשוחח עם חברים או משפחה בארוחה בניגוד לצפייה בטלוויזיה למשל).

3. מלאו את הצלחת במאכלים עשירים בסיבים תזונתיים אשר דורשים לעיסה –  למשל במקום צלחת עם פרוסת עוגה בלבד הוסיפו לצלחת גם פלחי תפוח או תמרים כך תגדילו את המנה , את המשך שלה, את הצורך בלעיסה ובתוספת קלורית שאיננה משמעותית.

4. יש טכניקות יותר מדוייקות כמו ספירה של לפחות 5 לעיסות לפני הביס הבא –  להניח את המזלג/ כף על השולחן בין ביסים וכמובן שילוב של שתיית מים תוך כדי האכילה. אפשר לנסות גם אותן.

הכי חשוב לזכור, זה קשה בהתחלה והופך להרגל בהמשך – שמרו על סבלנות והשקיעו את הזמן הנדרש ללמוד לאכול לאט- זה יהיה שווה את זה בטווח הארוך

לאכול לאט: מדוע אכילה איטית חשובה לשמירה על המשקל וכיצד לעשות זאת?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: