יומן אכילה: מה הוא כן ומה הוא ממש לא?(+אפליקציה מומלצת)

“אני ממש מקווה שלא אצטרך לכתוב כל מה שאני אוכלת” 
“אני חושב שיהיה לי ממש קל אם אזין באפליקציה את כל מה שאני אוכל” 
“לצלם לך אוכל?!?”

אלה רק 3 מתוך מגוון רחב של תגובות שאני מקלבת בקליניקה על יומן אכילה. כל אחת ואחד מגיבים אחרת וזה לא סתם! יומן אכילה הוא כלי נהדר, ועדיין הוא רק כלי שחשוב לדעת איך להשתמש בו נכון:

יומן אכילה: מה הוא כן ומה הוא ממש לא?(+אפליקציה מומלצת)
בכתבה הזו תקראו על:

מה זה יומן אכילה?

לטובת מי מכם שעוד לא פגשתם בו אספר לכם מהו יומן אכילה. יומן אכילה הוא כלי אחד מיני רבים בטיפול התזונתי. בניגוד לתשאול של מה שאכלת 24 שעות אחורה או שאלון תדירות צריכת מזון – יומן אכילה הוא כזה בו הדיווח קורה בסמוך למועד האכילה או השתייה.

אם כן, יומן אכילה הוא תיעוד האוכל שאתם אוכלים לאורך היום. אפשר לעשות זאת בכתיבה, באפליקציה ייעודית, על ידי צילום תמונות ואפילו ב NOTES בטלפון. יש שייחרדו רק מהמחשבה ויש שיתלהבו מהמחקר, בשני המקרים לא צריך להגזים כי כמו שהוא יעיל… יומן אכילה עלול גם להיות מיותר ומעיק.

מה זה יומן אכילה

מתי כדאי להשתמש בכל ששמו יומן אכילה?

יומן אכילה למעשה משרת אותנו פעמיים בתהליך הטיפול התזונתי:
1. יומן אכילה משרת. את המטופל
2. יומן אכילה משרת את המטפל

למה יומן אכילה משרת אותך (את המטופל)?

אנחנו הישראלים חיים בעומס. לעתים העומס חיובי ומניע לפעולה. לעתים העומס רב מידי ואנחנו אוכלים באופן לא מאוד מודע. בואו נעשה ניסוי! תנסו לכתוב עכשיו. עלדף את כל מה שאכלתם ושתיתם אתמול. 

אם לא הצלחתם לזכור מה אכלתם או שתיתם יכול מאוד להיות שאתם לא אוכלים ושותים במודעות גבוה מספיק. הסיבות לכך מגוונות: אכילה תוך כדי עבודה, אכילה מאוד מהירה ועוד. בתהליך של שינוי תזונתי  (לכל מטרה; לרדת במשקל, להתחטב, לשפר את הבריאות…) חשוב מאוד להיות מודעים לבחירות התזונתיות כדי לשפר אותן. 

במקרים כאלו שווה לתחזק יומן אכילה. הוא עוזר להביא למודעות את החבירות התזונתיות ובנוסף מאפשר שיקוף של האכילה בזמן אמת. זה צעד משמעותי בתחילתו של שינוי תזונתי התנהגותי.

אפשרות נוספת היא פער בין מה שאנחנו חושבים לבין מה שקורה בפועל. אם הצלחתם בתרגיל הקודם לזכור מה אכלתם אתמול, אין זה אומר שדייקתם. במקרים בהם קיים פער בין המאמץ התזונתי לתוצאות – יומן אכילה יכול לשפוך אור על בחירות שלא נתנו עליהן את הדעת. 

למה יומן אכילה משרת את התזונאית שלך (או מטפל אחר)?

בראש ובראשונה יומן אכילה בזמן אמת הוא הכלי הכי קרוב לתצפית פיזית. בקליניקה שלי אני בוחרת ביומן אכילה מצולם! כך קל לראות פיזית את הצלחת, לוודא כי המטופל הבין את ההנחיות ואכן ממלא אותן לפי כוונת התזונאית. בנוסף ייתכן ואותו המטופל או אותה המטופלת מקבלים בחירות שלדעתם\ ן מתאימות למטרה כאשר המציאות אחרת. למשל אכילה של סלט היא דבר מאוד בריא. לעומת זאת סלט קיסר עלול שלא להתאים לתהליך של ירידה במשקל היות והרוטב בעל אחוז שומן גבוה. יומן אכילה יחשוף את הטעות. 

כשמטופל אוהב תיעוד ומחקר, יומן אכילה (שכמובן מלווה בניתוח עמוק) עשוי גם לתרום למוטיבציה. להתמדה בתהליך ובשמירה על מצב רוח טוב.

מתי שימוש ביומן אכילה עלול להיות לא אפקטיבי ואף מסוכן?

כמו כל כלי, גם יומן אכילה הוא כזה שצריך לדעת להשתמש בו. אחרת צפויים סיבוכים. הנה 3 דוגמאות לשימוש מיותר ביומן אכילה:

  1. מטופלים או מטופלות בעלי היסטוריה או נטייה להפרעות אכילה עלולים שלא להתרם משימוש ביומן אכילה. במקרה כזה ההתעסקות היתרה באוכל עלולה אף להוות טריגר.
  2. יומן אכילה מלא מאכלים שאינם מתאימים למטרה – הוא כזה שיש להביא לסיומו. כשיומן האכילה לא מנע לבחירות תזונתיות בריאות יותר. כנראה שהגיע העת להפסיק את השימוש בו.
  3. כהמטופל או המטופלת לא זוכרים מה אכלו מבלי להציץ ביומן. יומן אכילה יכול להיות כלי נהדר, אך ברגע שהופכים תלויים בו יש להפסיק ולתרגל אכילה מודעת בדרכים אחרות. המטרה שלנו בסופו של דבר היא לחיות חיים מאוזנים תוך שמירה על ספונטניות. לכן, תיעוד עודף גם הוא לא בריא.

אפליקציה מומלצת של יומן אכילה Ate Food Journal Health Log:

לצערי הרב זו איננה אפליקציה שאני יצרתי (עובדים על זה) ועדיין היא מאוד מומלצת כי היא פשוטה לשימוש ומעניקה הרבה תובנות.

אם אתם משתמשי אייפון הורידו אותה כאן

ואם אתם משתמשי אנדרואיד היא תהיה מזינה עבורכם כאן

יומן אכילה מילות סיכום:

לסיכום יומן אכילה הוא כלי חשוב, זאת בתנאי שהשימוש בו ברור. לכן אני ממליצה לנהוג כך:

  1. הבינו מה המטרה בקיום יומן אכילה.
  2. ערכו יומן אכילה כמה שיותר סמוך למועד האכילה והקפידו למלא כמה יותר פרטים.
  3. סמנו ביומן האכילה שלכם את כל המאכלים או משקאות אשר לא מתאימים למטרה שלכם.
  4. כיתבו תכנית פעולה הדרגתית בה אתם עתידים לשנות את כל מה שכרגע – לא תואם למטרה ולדיאטה שלכם.
  5. העזרו בי או בכל איש\ אשת מקצוע אחרים כדי להסיק מסקנות מדוייקות מיומן האכילה שלכם ולערוך תכנית פעולה בריאה

עכשיו יש לכם את כל הכלים והסייגים להכנת יומן אכילה. בהצלחה!

יומן אכילה: מה הוא כן ומה הוא ממש לא?(+אפליקציה מומלצת)

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: