בחילות בהריון: דיאטנית הריונית חושפת את התפריט היומי שלה

אתחיל דווקא בנימה אופטימית, בחילות בהריון –  זה משתפר מהר ואפילו עובר (במרבית המקרים כמובן). ועכשיו ניגש להבין משהו קטן וכה חשוב: בחילות בוקר הן תרגום של המונח האמריקאי Morning sickness, אלא שהתרגום לעברית מפספס פרט אחד קטן וחשוב … לא מדובר ב Morning nausea אלא  sickness והמילה הזו בעברית פירושה – הקאה. לכן, אם את גם מקיאה בנוסף לתחושת הבחילה – אל חשש זה בהחלט נורמלי.

בחילות בהריון: דיאטנית הריונית חושפת את התפריט היומי שלה
בכתבה הזו תקראו על:

מתי מתחילות בחילות בהריון?

בתחילת ההריון שלי התיאבון שלי דווקא גדל. כמות האוכל שהכנסתי לגופי עוררה את החשד כי אני בהריון. ואכן, צדקתי. בביקור הראשון אצל הרופא (לקראת סוף שבוע 5) הוא שאל “מה עם בחילות הבוקר” השבתי לו שאין. הכל מעולה ויש לי תיאבון בריא. הוא חייך ואמר לי “טוב, זה מתחיל לקראת שבוע 6 ולפעמים 7”.

יומיים אחרי הפגישה הזו בשבוע 6+ 1 הן הגיעו. בהתחלה חשבתי שאני לא אשרוד. לא מדובר בבחילת בוקר אלא בבחילות שמלוות לאורך כל היום ומספר הקאות. יש לציין כי מדובר בממוצע, כלומר יש נשים שיחוו בחילות בוקר בהריון בשלב מוקדם או מאוחר יותר. 

אבל, אני דיאטנית! אני יודעת מה לעשות. ואכן כעבור יומיים התעשתתי וניגשתי למלאכה. התחלתי לתרגל את הכל ההנחיות שאני נותנת להריוניות מידי יום בקליניקה – על עצמי.

בחילות בהריון גורמים:

התשובה לשאלה הזו איננה לחלוטין שלמה. הרי יש לעתים אותה אישה יכולה לחוות 2 הריונות ובאחד לחוות בחילות בהריון ובשני לא. לכן קשה לומר שהגורמים ידועים.

במקום בחילות בהריון גורמים, אפשר אולי לומר גורם. או השארה לגורם. אם כן, ההשארה היא שיש קשר בין מחסור בויטמין B6 וסיכוי גבוה יותר לפתח בחילות בהריון. בהמשך נדון בתרופות ותוספים מבוססי ויטמין בי 6 מסיבה זו בדיוק.

מה מעביר בחילות בהריון?

ובכן, התשובה לשאלה מה מעביר בחילות בהריון מורכבת מכמה מהלכים תזונתיים והתנהגותיים שכדאי לך לעשות. אני מביאה לך את – המדריך המקיף להתמודדות עם בחילות בהריון:

בחילות בהריון מה אוכלים?

השאלה המדוייקת יותר צריכה להיות בחילות בהריון מה אוכלים? ואיך אוכלים? כי גם האופן בו תאכלי יעזור להקל על הבחילות. הנה הפתרונות התזונתיים שכדאי לשים לב אליהם:

אל תשארי רעבה (או צמאה)

בניגוד לבחילות והקאות הנגרמות מקלקול קיבה, הקאות בהריון לא גורמות להתרוקנות הקיבה מאוכל.

במרבית המקרים ההקאה הרבה יותר רדודה וכוללת בעיקר מיצי קיבה. לכן, אל תחששי לאכול.

תחושת רעב כזו הגורמת ל”קרקורי בטן” תעצים את הבחילה. וכן, אני יודעת – זה בניגוד מוחלט לאינטואיציה. לכן, הפתרון הראשון להתמודדות עם בחילות בהריון הוא לאכול בתדירות גבוה. כמו כן, ההקאות מגבירות את הסיכון להתייבשות. לכן, הקפידי לשתות את כמות המים המתאימה לך גם בתקופה הזו.

טיפ אישי ממני: הבקרים הם הכי קשים היות ואת קמה משינת לילה (בתקווה שהייתה ארוכה). לכן, הדבר הראשון שעשיתי בבוקר הוא לאכול צנים עם מעט ריבה. ממש תוך כדי בחילה. לרוב, זה השקיט את הבחילה. 

כמויות אוכל קטנות ותדירות

תחושת הבחילה לרוב מלווה בירידה בתיאבון. אם זה המקרה אל תבהלי.

בטרימסטר הראשון העובר שלך לא זקוק להרבה יותר ויטמינים, מינרלים וערכים תזונתיים בסיסיים (זיכרי שבממוצע את אמורה לעלות 0.5 –   2 ק”ג לאורך כל הטרימסטר). ועדיין, לא לאכול כלל לא בא בחשבון. מיצאי את מה שעובד לך והשתדלי לפזר ארוחות קטנות לאורך היום.

מאכלים יבשים כמו צנימים וקרקר בריאות (או קרקר לא בריאות) הם פתרון טוב. מריחה של ריבה או דבש תמיד יעשו את העבודה – בעיקר בשעות הבוקר. ולאורך היום נסי לשלב מריחה של גבינה למשל כדי לקבל עוד קצת חלבון.

יוגורט עשיר בחלבון הוא תמיד פתרון טוב, גם אם תאכלי אותו בשתי ארוחות. ותמיד אפשר להרכיב שייק עשיר בערכים תזונתיים כמו שיבולת שועל, אגוזי מלך, יוגורט עשיר חלבון ופרי שיהפוך את הסיפור הזה להיות טעים.

ארוחות נקיות ופחות מתובלות

כשאת ניגשת לארוחות עיקריות השתדלי לכוון לאוכל שאינו מאוד מתובל, חריף ובעל ריחות עזים דווקא מאכלים נקיים יותר יטיבו עם הקיבה.

בשבועיים הראשונים לבחילות שלי מצאתי שדווקא טופו הוא החלבון המועדף עליי. רק המחשבה על עוף או דג סלמון (וגם דגים לבנים, בהתחלה) עוררו את קיבתי. אחרי שבועיים, כאמור, הם שבו לחיי באהבה גדולה. זה לרוב, עניין של הסתגלות.

בשיא ההקאות ובחילות בהריון דווקא מנות קטנות ומאוד מזינות יכולות לעשות טוב: קערת מרק עדשים, שייק בריאות מאוזן שמכיל יוגורט עשיר חלבון וכדומה.

מים חמים עם ג'ינג'ר, לימון ולפעמים דבש

אני מודעת לכך שזה נשמע קלישאתי אבל ג’ינג’ר הוא באמת המושיע.

בשבועיים הראשונים והקשים ביותר לבחילות שלי הייתה לי כוס של לפחי לימון וג’ינג’ר מגורד בפומפייה (בכלי של חליטת תה) ופשוט מילאתי אותה שוב ושוב במים חמים. חשוב שהמים לא יהיו רותחים על מנת לא להרוס את החומר הפעיל בגינ’גר – ששמו ג’ינג’רול. הוא החומר שלמעשה משקיט את הבחילה. למה ג’ינג’ר מגורד ולא פשוט חתוך לריבועים? שוב, כדי שהג’ינג’רול יהי זמין יותר לספיגה וייתן את האפקט של הקלה בתחושת הבחילה. דבש בתה הופך אותו לנגיש יותר, בעיקר בימים סוערים יותר של בחילות. ועדיין, אם אפשר בלי זה עדיף -כי בכל זאת סוכר הוא סוכר.

בשלב זה גם הפסקתי לשתות קפה (היות והוא מאוד מפעיל את מערכת העיכול). שזה גם ככה לא דבר רע כי כמות הקפה בהריון מוגבלת בלאו הכי.

בחילות בהריון עבודה

למזלי את בחילות ה”בוקר” שלי חטפתי לראשונה ביום חמישי. כך היה לי סופ”ש שלם לשבת בבית ולרחם על עצמי. אבל, היום ראשון חזרתי כבר לעבודה. ואין דבר מפחיד יותר מיום עבודה מלא במהלכו תפגשי הרבה אנשים, תרגישי רע ולא תרצי לשתף בסיבה. ובכן, גם פה יש לי בשורה מעודדת – יש מה לעשות.

השקימי לאכול

התעוררי מוקדם יותר כדי לוודא שאת מספיקה לאכול משהו (אפילו הקטן ביותר) לפני שאת יוצאת ליום העבודה שלך.

שימי לב, יש נשים שקימה מוקדמת עוזרת להן “להיפטר” מהבחילות וההקאות לפני היציאה מהבית. אצלי בחילות בהריון הופיעו בשעה 9:30 – 10:00 ללא כל תלות בשעה בה קמתי. ועדיין, אכילה לפני בואן עוזרת.

הצטיידי

אינני נוהגת לאכול תוך כדי יום עבודה עם מטופלים. להפך, אני מקיימת פגישות רצופות וממקמת הפסקת אוכל באמצע היום.

אך עם בואן של בחילות בהריון הצטיידתי בחבילת פריכיות קטניות מצופות ממש לידי והקפדתי לאכול מהן לאורך המפגשים ברגעים הבודדים בין מטופל אחד לשני. לא במקום ארוחה, אלא כארוחת ביניים.

בימים אחרים הצטיידתי בבננה (וזה יכול להיות כל פרי אחר שעושה לכן טוב) אותה אכלתי ב”שתי נגלות” בין המטופלים. המטרה היא אכילה תדירה ובמנות קטנות. חישבי מה ארוחות הביניים שלך יכולות לכלול ושמרי אותן קרוב אלייך ביום העבודה.

בקבוק מים קרוב אלייך

כפי שציינתי קודם נושא הבתייה מאוד חשוב בעיקר להתמודדות עם בחילות בוקר בהריון. בקבוק מים נירוסטה, קנקן תה ג’ינג’ר שאת ממלאת ושותה ממנו או תרמוס קטן עם מים וקצת לימון.

כל אלו גם יעזרו לך להתמודד עם הבחילה וגם למנוע התייבשות המסוכנת בפני עצמה וגם – מעודדת בחילות.

בחילות בהריון תרופה

כל העצות המקצועיות עד כה כמו גם כמה טיפים מניסיוני האישי הם בגדר שינוי תזונה ואורח חיים.

במידה ואלו לבדם אינם מועילים יש תוספות שניתן לשלב. בנוסף, לא במקום.

האפשרות הראשונה היא תיסוף בויטמין B6. נמצא כי תיסוף במנות קטנות לאורך היום (ולא יותר מכמות מסויימת פר יום) מקלה על בחילות בוקר בהריון. למה אני לא חושפת את המינון? כדי שלא תעשו זאת לבד. המינון והתדירות אלה החלטות שצריכות להתקבל בליווי דיאטנית והרופא שלך. גם תוספת של ויטמין בלבד משמעותית, ופעולה לא נכונה יכולה להיות בעלת השלכות.

במידה וגם תיסוף בויטמין B6 לבדו לא מסייע קיימת תרופת מרשם המשלבת בין ויטמין B6 ואנטיהסטמין. נמצא שהאחרון מגביר את הפעילות של הויטמין ויחד הם הפתרון המושלם לאישה המתמודדת עם בחילות בוקר בהריון. טיפול זה מותנה מרשם ולכן התייעצות עם הרופא המלווה תתן לך את כל המידע לו את זקוקה.

מתי נעלמות בחילות בהריון?

עכשיו הגענו לשאלת מיליון הדולר. מתי נעלמות בחילות בהריון? לא אקשר, אני פוגשת נשים אשר מתמודדות עם בחילות בוקר בהריון לאורך ההריון כולו. אך במרבית המקרים בסוף הטרימסטר הראשון כמו שהגיעו ייעלמו. או, שידעכו לאורך הטרימסטר השני.

עד אז, שינוי תזונה ואורח חיים בהחלט עוזר להעלים את הבחילות במרבית הימים ובימים שהם הן שם , אינן משמעותיות כפי שהיו בהתחלה. קחו 4-5 ימים לשינוי התזונתי להתחיל ולעבוד לפני שתקבלו החלטות על ההמשך. כך או כך אין שום סיבה שתסבלי.

לסיכום, בחילות בהריון הן נושא מורכב. אין להן חוקיות וכל אחת חווה אותה אחרת. הריון היא תקופה בה כדאי לפתח אורח רוח באופן כללי, לאפשר לשינויים הקורים בגופנו להגיע ולקבל אותם כמו שהם. במקרה של בחילות בהריון, השתדלי למצוא את הרוטינה שמקלה עלייך וזכרי, זה זמני.

בחילות בהריון: דיאטנית הריונית חושפת את התפריט היומי שלה

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: