למה לא כדאי לכם לספור קלוריות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

פורסם באתר וואלה! בריאות

ספירת קלוריות ותיוג מאכלים כמשמינים או מרזים הן שיטות שקל לעבוד על פיהן כשמנסים לרדת במשקל או לשמור על משקל תקין. אבל לקלות הזו הרבה פעמים יש מחיר, שכן לא כל הקלוריות זהות, ומאכלים שאנחנו תופסים כלא משמינים יכולים להרוס לנו את הדיאטה אם נקבל בחירות לא נכונות. מנגד, יש מאכלים עתירי קלוריות שיכולים לתרום לדיאטה שלכם מאוד.

השמנה ועלייה במשקל הם תהליכים המתייחסים לגדילה של תאי השומן בגוף ולאגירה של שומן נוסף ברקמת השומן. תהליכים אלה מושפעים ממה שאנחנו אוכלים, אך גם מגורמים נוספים, כמו גנטיקה, אוכלוסיית חיידקי המעי בגוף, האיזון ההורמונלי ואפילו שעות שינה. קיימים לא מעט מאכלים המכילים כמות גדולה של קלוריות ועדיין, הם לבדם לא יכולים לגרום לתהליכים המורכבים של עלייה במשקל או השמנה. בדיוק כשם שאכילה של מזונות דלים בקלוריות לאו דווקא תבטיח ירידה במשקל.

כך למשל, נמצא במחקרים שהחלפת מוצרי מזון במוצרי דיאט (כמו משקאות נטולי סוכר ויוגורטים עם 0% שומן) לא יעילה לצורך ירידה במשקל, אלא אם היא נעשית לצד שינוי נרחב באורח החיים.

אז להתעלם מהקלוריות?

לא ממש. אין ספק שהשיטה הטובה ביותר להשיג ירידה במשקל היא יצירת גרעון קלורי – הקטנה של כמות האנרגיה (הקלוריות) היומית הנאכלת, ורצוי שזו תעשה לצד העלאת תדירות הפעילות הגופנית. פעילות גופנית מגדילה את ההוצאה האנרגטית ובכך מגדילה את הגרעון הקלורי שתרצו להשיג. עם זאת, לצד כמות הקלוריות, גם להרכב המזון והארוחות יש חשיבות לא מבוטלת בריאות לירידה במשקל.- דיאטה שתכלול רק מאכלים ממשפחת הפחמימות (פסטה, אורז, לחם ופירות) לא תניב אותן תוצאות כמו דיאטה בעלת אותו מספר קלוריות שמקורן במאכלים מכל קבוצות המזון.- מאכלים בעלי כמות קלוריות זהה יקלטו על ידי הגוף באופן שונה. זה תלוי בגורמים רבים, בהם כמות הסיבים התזונתיים במאכלים, קבוצת המזון אליה הם משתייכים וצורכי הגוף המשתנים.- תכנית ,תזונה שמותאמת לירידה במשקל בהחלט יכולה לכלול מאכלים בודדים בעלי כמות קלוריות גבוהה, כאשר סך הקלוריות היומי עדיין יישאר נמוך.

– ספירת קלוריות מדוקדקת עבור מוצרי מזון בודדים לאורך היום ככל הנראה תהיה מתישה יותר ממועילה. אומנם קל להתעסק במספרים, וקשה יותר להסתכל על התמונה הגדולה – אבל רק זה יוביל אתכם להצלחה אותה אתם מחפשים.

עדיין לא השתכנעתם? הנה כמה דוגמאות.

מה יותר משמין פריכיות אורז או שוקולד?

טיף פריכיות עם שוקולד – 98 קלוריות ל-18 גרם4.5 קוביות של שוקולד חלב – 96 קלוריות ל-18 גרםהשם פריכיות אורז והמילים "עד 100 קלוריות" יוצרים אצל רבים את התחושה של חטיף בריא שמסייע לירידה במשקל. אבל אם נשווה את הפריכיות לשוקולד חלב רגיל, הנחשב לממתק, נגלה שהוא מכיל פחות קלוריות.

האם שקדים משמינים יותר מסוכריות גומי?

10 יחידות סוכריות ג'לי בטעמי פירות – 58 קלוריות10 שקדים טבעיים לא קלויים – 87 קלוריותכן, השקדים מכילים כמות קלוריות גדולה משמעותית מסוכריות הגומי, אבל הם עשירים ברכיבי מזון המיטיבים עם הבריאות (סידן לדוגמה), לעומת סוכריות גומי שהרכיב הדומיננטי בהן הוא סוכר, שהוא כידוע פחות בריא. בנוסף, למרות כמות הקלוריות הקטנה, הסוכר שבסוכריות הגומי מצטרף ליתר הסוכר בתפריט, מה שעשוי עם הזמן לגרום לעלייה במשקל.

האם כדאי להחליף את הדגנים המלאים בגלידה?

קרקר שיבולת שועל ופשתן – 428 קלוריות ל-100 גרםגלידת שוקולד עם פצפוצי שוקולד – 216 קלוריות ל-100 גרםאומנם ב-100 גרם של קרקרים כאלה יש יותר קלוריות, אבל הסיבים התזונתיים שבקרקר גורמים לשחרור איטי יותר של אנרגיה לעומת הסוכר שבגלידה. נוכחות של סיבים תזונתיים במזון משפיעה על תהליך הספיגה שלו וגם על הירידה במשקל.

האם כל המים דומים?

מים – 0 קלוריות לכוסמים בטעמים – 37 קלוריות לכוסשם דומה, כמות קלוריות שונה.

מה ישביע יותר?

50 גרם שזיף חי 23 קלוריות

9 גרם שזיף מיובש 23 קלוריות

מאכלים בעלי נפח גדול יגרמו לכם לחוש שובע, לעומת מאכלים בעלי נפח קטן ואותה כמות קלוריות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
Call Now Button

כמה כיף שהחלטתם ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

נשמח גם לחזור אליכם, השאירו פרטים:
דילוג לתוכן