דיאטת HCG: מה היא כוללת ומדוע היא מאוד מסוכנת לבריאות שלנו?

דיאטת HCG עלתה לכותרות בשנת 2012 בתור הטרנד המבטיח של השנה . למען האמת, היא חזרה לכותרות היות והגיחה לחיינו לראשונה כבר בשנות ה 50′. למרות הקאמבק, מהר מאוד גילינו כי מדובר בדיאטה מאוד מסוכנת וזו הסיבה:

דיאטת HCG: מה היא כוללת ומדוע היא מאוד מסוכנת לבריאות שלנו?
בכתבה הזו תקראו על:

דיאטת HCG: מה היא בכלל?

דיאטת HCG היא דיאטה המבוססת על נטילת הורמון ההריון, או בשמו המקצועי (HCG ׁ(Human Chorionic Gonadotropin.

במהלך ההריון של האישה הורמון זה מיוצר תחילה על ידיד העובר ובהמשך על ידי השילייה. הוא פועל לשימור רירית הרחם, כך מאפשר את המשך ההריון. הורמון ה HCG מופרש במידת מה גם בגופו של הגבר, שם משפיע על הפרשת הטוסטסטרון (הורמון המין הגברי).

בשל מנגנון פעולותו של ההורמון ההנחה הייתה כי נטילתו כטיפות על הלשון, או שימוש בתרסיס HCG יוביל לירידה במשקל, באנשים שאינם נשים הרות. השימוש בהורמון כמובן מלווה בדיאטה חריפה בת 500 קלוריות בלבד.

מה זה דיאטת HCG

מהיכן נולדה הטענה?

כמו תמיד, דיאטה טרנדית כמו דיאטת HCG או סופר פוד חדש מלווה בסיפור אקזוטי… הסיפור שלנו מתחיל בשנות ה 50′ של המאה הקודמת. רופא בשם אלברט סימונס ביקר בהודו שם ראה נשים הרות אוכלות תפריט דל מאוד בקלוריות, בשעה שילדו תינוקות בריאים. ההשערה הייתה כי הורמון ההריון מפרק את מאגרי השומן של האם ובכך מונע נזק לעובר מהתפריט הדל.

המסקנה הייתה: הפקת הורמון ההריון משתן של נשים הרות ושימוש בו, יובילו לפירוק מאגרי השומן וכתוצאה מכך הרזייה. נשמע הזוי? ובכן, כן!

היום אנחנו יודעים שתפריט דל מידי בקלוריות במהלך ההריון של האם דווקא מוביל לסיכון מוגבר של הילד לחלות בסוכרת בשלבים מאוחרים יותר של החיים. 

היום אנחנו יודעים שתפריט דל מידי בקלוריות במהלך ההריון של האם דווקא מוביל לסיכון מוגבר של הילד לחלות בסוכרת בשלבים מאוחרים יותר של החיים. בשנת 2007 (כמעט 30 שנים אחרי “גילויו” של ד”ר סמונס), שבה דיאטת HCG לכותרות ובענק. זאת בגלל סופר בשם קווין טרודו. בספרו טען כי קיימת קונספירציה וכי הממשל מונע מהעם את ה”ריפוי” למגפת ההשמנה. לטענתו, כנראה שכבר הבנתם, הפתרון טמון בהורמון וגם דיאטת HCG.

האם קיים בסיס מדעי?

בקצרה התשובה היא לא. כן צצו פה ושם מחקרים התומכים בטענה אולם כנגדם בשנת 1995 פורסם בכתב העת British Journal of Pharmacology.
מאמר הקובע כי אין בסיס מדעי אמין לשימוש בהורמון HCG. במילים אחרות דיאטת HCG אינה יעילה למטרת ירידה במשקל.

בשנת 2012 הצטרפו אגוד הדיאטנים האמריקאים (ה- ADA) ומינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה־ FDA) לקביעה כי דיאטת HCG איינה יעילה לירידה במשקל מעבר למגבלה הקלורית שהיא מציעה. ההשפעה על קצב פירוק השומן או השובע פשוט לא קיימת. כמו כן קיימות לא מעט סכנות בשימוש בהורמון ההריון ובמגבלה קלורית כה נוקשה.

אם כן, מדוע הדיאטה עבדה?

כמעט כל טרנד אשר תצמידו לו דיאטה חריפה. של 500 קלוריות בלבד יעבוד. גרעון קלורי חריף שכזה יוביל לירידה מהירה במשקל. עם זאת, ממש כמו בכל דיאטה מהירה – אותה ירידת משקל לא תגיע מצמצום רקמת השומן. וכן, ברגע שהדיאטה נגמרת, המשקל יעלה מהר כשירד. לדיאטה כה דלה בקלוריות גם לא מעט סכנות, בעיקר כשנעשית לאורך זמן ואפילו אם היא כוללת מאכלים בריאים. מעבר לתחושת עייפות קשה חשש לעילפון ונשירת שיער קשה אפשר לפתח חסרים תזונתיים משמעותיים ואף לגרום לנזק בלתי הפיך בגוף. 

לא כל מה שעובד הוא כדאי, וזו עובדה שכדאי לזכור. במקרים רבים נזק משמעותי יכול להגרם לפני שאפילו נרגיש. ועל כן, כדאי להיות אחראיים ולנהוג בגופנו בכבוד.

דיאטת HCG - דיאטה לא חוקית

טרנד דיאטת HCG לא נרגע במהלך העשור הראשון של שנות ה 2000. יותר ויותר אנשים הצטרפו לגל השימוש בהורמון עד אשר מנהל התרופות האמריקאי גמו גם משרד הבריאות הישראלי קבעו כי השימוש בהורמון HCG לצורכי דיאטה אינו חוקי ואזהרה לציבור מפני השימוש בו.

לכן, מעבר לעובדה כי דיאטת HCG מסוכנת ולא באמת עוזרת, עתה לא כדאי אפילו לנסות היות והיא לא מותרת בחוק.

דיאטת HCG: מה היא כוללת ומדוע היא מאוד מסוכנת לבריאות שלנו?
דיאטת HCG: מה היא כוללת ומדוע היא מאוד מסוכנת לבריאות שלנו?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: