דיאטת מלפפונים: ירידה לגיטימית במשקל או סכנה אמיתי לבריאות?

דיאטת מלפונים היא דיאטה המבוססת על אכילת מלפפונים ומבטיחה ירידה של 7 ק”ג תוך 7 ימים. זהו כמובן סלוגן קליט ומאוד מפתה. האם זו דיאטה שכדאי לנסות? התשובה המלאה בכתבה הבאה

דיאטת מלפפונים: ירידה לגיטימית במשקל או סכנה אמיתי לבריאות?
בכתבה הזו תקראו על:

דיאטת מלפפונים : מה זה?

דיאטת מלפפונים היא דיאטת שמטרתה ירידה במשקל ומיועדת לטווח הקצר. אין גירסה אחת לדיאטה הזו אלא מגוון כאשר המכנה המשותף של כולן הבטחה לירידה מהירה במשקל. הסלוגן של דיאטה זו קליט ומפתה: “7 ימי מאמץ עבור 7 קילוגרמים”.

התזונה במהלך דיאטת מלפפונים כוללת כמובן אכילה של הרבה ממלפפונים, בשילוב עם מעט מזונות שרובם עשירים בחלבון, כמו ביצים, טופו, עוף, דגים ומוצרי חלב. וגם מעט מקורות נוספים לפחמימה כמו אורז מלא או תפוחי אדמה.

דיאטת מלפפונים למעשה כוללת החלפה של מרבית מהאכלים שאנחנו רגילים לאכול במלפפונים. גם פירות וירקות אחרים מחליפים במלפפונים.

גם תומכי הדיאטה מנחים לעקוב אחריה לכל היותר במשך 14 ימים בלבד היות והתזונה של דיאטת מלפפונים חסרה מגוון ומקורות תזונה איכותיים.

התיאוריה מאחורי דיאטת מלפפונים

מלפפון הוא ירק דל מאוד בקלוריות ועשיר בנוזלים. למעשה, 2 מלפפונים יחד מהווים מנת ירק (לעומת עגנייה למשל שאחת לבדה היא מנת ירק שלמה). על כן, תיאורטית ניתן לאכול כמה מלפפונים שרוצים לאורך היום ולהשאר ברגעון קלורי (הנדרש להשגת ירידה במשקל). 

לכן, אחת מההנחיות של הדיאטה היא שאם נותרים רעבים – אפשר לאכול מלפפון ללא הגבלה מתי שרק רוצים. במלפפון יש רק 45 קלוריות. כך שגם אם אוכלים 10 מלפפונים שלמים ביום הסך הקלורי מסתכם ב 450 קלוריות (סדר גודל של ארוחה אחת).

מה מותר לאכול בדיאטת מלפפונים?

בניגוד לדיאטות מאוזנות הכוללת שינוי אורחות חיים, בדיאטה הזו יש באופן ברור “מותר” ואסור”. אז מה מותר לאכול?

ממשפחת הירקות: מלפפונים, עגבניות, תרד, סלרי ושאר ירקות בכמויות קטנות

ממשפחת החלבון: עוף, בשר בקר רזה, דגים, ביצים, יוגורט יווני, גבינת קוטג’, גבינה צהובה
ממשפחת הפחמימות: אורז מלא, תפוחי אדמה, לחם מחיטה מלאה

ממשפחת השומנים: שמן זית

משקאות: אין הנחיות ברורות לגבי משקאות בדיאטה זו, רוב גרסאות הדיאטה ממליצות על משקה דל קלוריות, כמו מים או תה וכמובן מיץ המבוסס על ירקות ומלפפונים.

האם דיאטת מלפפונים עובדת?

וודאי שדיאטת מלפפונים עובדת. כמו כל דיאטת כאסח בה מגבילים משמעותית את כמות הקלוריות שאוכלים גם דיאטת מלפפונים תוביל לירידה במשקל.

החכמה היא לבחון האם הדיאטה הזו יעילה יותר מדיאטות אחרות וכמובן – איך היא במבחן התוצאה לטווח הארוך.

לצערי אין אף מחקר שבחן באופן ספציפי דיאטת מלפפונים.

כן יש שלל מחקרים שבחנו סוגים שונים של דיאטה מהירה באופן כללי, בעלות מאפיינים שמזכירים דיאטת מלפפונים.
ניתוח באחד המחקרים מצא שדיאטה דלת קלוריות המכילה פחות מ-800 קלוריות ליום, לא הייתה יעילה לירידה במשקל בטווח ארוך. ככל שהתזונה מגבילה יותר, כך היה קשה יותר למשתתפים לעקוב אחריה ובסיום הדיאטה חלה עלייה במשקל.

דיאטה קצרה ולא מזיקה?

אני משערת שבגלל שהידיאטה הזו מראש מוגדרת כדיאטה קצרת טווח היא נשמעת הגיונית. להוריד במשקל מהר לכבוד אירוע למשל, ואז לחזור לאכילה רגילה גם במחיר של עלייה במשקל אחרי האירוע.

עבור אנשים בריאים דיאטה כזו מהירה למשל כמה ימים בלבד תיאורטית לא מאוד מסוכנת. לא מפתחים חסרים תזונתיים או מעמידים את הגוף בסטרס באופן כרוני. אבל לצערי קיימות סכנות לא מעטות. למשל עילפון. צמצום קלורי כה משמעותי עלול להוביל לעילפון, גם אם אתם בריאים ועוקבים אחר הדיאטה רק כמה ימים.

לדוגמא, אחת המטופלות שלי ניסתה (לפני שהגיעה אליי כמובן) דיאטה דומה והתעלפה במקלחת. למזלה בעלה היה בבית ושמע את הנפילה, הנזק היה רק שבירה של כמה שיניים (שזה מאוד לא נעים). התוצאה יכלה להיות גרועה בהרבה. בנוסף אנשים אשר נוטלים תרופות (מכל סוג) עומדים בסכנה של יציאה מאיזון והשגת נזק רב.

דיאטת מלפפונים האם זה שווה את המחיר?

כתזונאית התשובה שלי חד משמעית – לא. דיאטת מלפפונים עשויה להשמע הגיונית אך איננה מבוססת במחקר ויש בה פוטנציאל סיכון אדיר. האם אתם מהמרים על הבריאות שלכם בשביל כמה קילוגרמים?

דיאטת מלפפונים: ירידה לגיטימית במשקל או סכנה אמיתי לבריאות?

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל עדכונים לגבי כתבות חדשות שעולות, מתכונים מיוחדים, הנחות מגניבות ובעיקר כדי לספר לי על תכנים שאתם הכי רוצים שאצור עבורכם. איך עושים זאת? משאירים את כתובת האימייל שלכם כאן ↓ ומצטרפים לקהילה 

כן! אני רוצה להצטרף לקהילה
רוצה להצטרף

שתפו את זה ברשת:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
רוצים להמשיך לקרוא? הנה כמה כתבות שאולי תאהבו

כמה כיף שהחלטת ליצור קשר- קדימה הולכים על זה

אפשר למצוא אותנו :

בטלפון 0547556657

ובאימייל [email protected]

נשמח לחזור אלייך: